Sina

Administrator
پرسنل مدیریت
2013-05-11
4,716
2,901
113
چابکســـر


به گزارش خبرنگار حوزه دنیای ورزش گروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان پس از مدت ها که از برکناری سب بلاتر می گذرد و رسوایی های مالی وی و میشل پلاتینی فرانسوی با ریاست عیسی حیاتو کامرونی به عنوان رئیس موقت فیفا و با حضور اکثریت اعضاء مراسم انتخاب رئیس فدراسیون جهانی فوتبال برگزار می شود.

*روسای فدراسیون های عضو فیفا از دو روز قبل در این شهر مستقر شدند و در جلسات و بازدید های سالیانه فیفا نیز شرکت کردند.

*علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال ایران به همراه اسدی دبیر کل فدراسیون فوتبال نیز در این مراسم حضور دارند.

*صبح امروز علی کفاشیان و دیگر اعضاءدر مراسم بازدید از موزه فیفا حضور یافتند.

*انتخابات از ساعت 17 مروز به صورت رسمی آغاز می شود و رای دهندگان آراء خود را رائه می دهند تا رئیس جدید فدراسیون جهانی فوتبال را انتخاب کنند.

*گمانه زنی ها در مورد اینکه آیا رئیس جدید می تواند مکان جام جهانی 2018 روسیه را عوض کند از حاشیه های جالب توجه این مراسم است.

*رشوه و ارتباط های غیر قانونی در دوران بلاتر حسایت ها در مورد این انتخابات را بیشتر کرده است.

*5 نامزد انتخاباتی برای ریاست فیفا در رقابت امروز حضور دارند که به نظر می رسد شانس شیخ سلمان رئیس کنفدراسیون آسیا و اینفانتینو دبیر کل یوفا برای تصدی این پست بیشتر از سایر رقبا است.

*علی بن حسین شاهزاده اردنی نیز شانس نسبتا خوبی در مقابل دو نامزد دیگر دارد.

*فردا نیز در کنگره سالانه برخی مصوبات فیفا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

*بحث 40 تیمی شدن جام جهانی نیز از عمده طرح های مورد بررسی ورای گیری در کنگره فردا خواهد بود.

*شیخ سلمان یکی از نامزد هایی که شانس زیادی برای پیروزی در این انتخابات را دارد در این باره معتقد است در فیفا نباید تغییرات زیادی اعمال شود اما باید در قوانین آن اصلاحاتی انجام پذیردد و البته مقررفیفا در زوریخ کی ماند.فیفا در حال حاضر 112 ساله شده و باید یک گام رو به جلو برای اصلاحات و شفافیت بردارد.

*شاهزاده بن علی نیز قبل از ضیافت ناهار امروز گفت:قصد عقب نشینی ندارم و صدوق ها همه چیز را روشن می کند و نیازی به مسائل دیگر نیست،صداقت،شفافیت و دوری از فساد باید در فیفا حکم فرما شود.

*کویت و اندونزی در این انتخابات غایب خواهند بود چرا که این دو فدراسیون در حالت تعلیق قرار دارند.

*رئیس فداراسیون فوتبال عربستان نیز در این باره با صراحت تمام گفت:رای ما بدون تردید برای حفظ منافع عربستان شیخ سلمان است و باید وی را در رسیدن به ریاست فیفا همراهی کنیم.

*یوسف سرکال رئیس فدراسیون امارات نیز در مورد انتخابات امروز فیفا گفت:2 نامزد عرب برای ما افتخار است اما سعی می کنیم پشت یکی از آنها باشیم تا ریاست فیفا به یک عرب برسد.

*هشدار های فیفا در مورد انتخابات و قوانین آن:

انتخابات با توجه به اینکه با 5 نامزد برگزار می شود در صورت باید قانون 2 سوم رای اجرا شود و شاید انتخابات برای دور دوم کشیده شود و باید رای ها مخفی باشد.

هر نامزد برای پیروزی در انتخابات باید به 140 رای برسد و در دور دوم نیز نیازمند 105 رای می باشد و این در حالی است که 209 عضودر انمن ها و اعضاء تابعه در فیفا حق رای دارند.

در دور اول با بیش از نمی از آراء رئیس جدید معرفی می شود.

کمیسیون انتخابات فیفا حق استفاده از تلفن همراه را ندارند و باید رای خود را درون اتاق های مخصوص اراء دهند.

هر نامزد 15 دقیقه فرصت دارد نمایی از برنامه های خود را برای حضار تشریح کند.

نامزد ها می بایستی 2 سال از 5 سال گذشته را فعالیت در اتحادیه ها و فدراسیون های مربوطه را داشته باشند.

5 فدراسیون می بایستی نامزد را تایید کنند.

*لازم به ذکر است 5 نامزد نهایی شرایط فوق را دارا بوده و امروز رقابت خود را نهایی می کنند.

*پیش بینی می شود این انتخابات به در دوم نیز کشیده شود و حدود 2 ساعت به طول انجامد.

*مسئول کمیته انضباطی فیفا و کمیته حسابرسی و تجدید نظر بر ای انتخابات نظارت خواهند داشت.

* توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک در آستانه انتخابات فیفا گفت:

ما در جهانی زندگی می کنیم که این روزها با این سوال مواجه هستیم که نمی توانیم جهان و نهادهای امروز را با دیروز مقایسه کرد .

ما در انتظار انتخاباتی هستیم که به دنبال آن صفحه جدیدی در کتاب فوتبال جهان باز شود و امروز در مورد استراتزی بزرگ فوتبال در جهان تصمیم گرفته می شود.

* نماینده فلسطین در این انتخابات اولین واکنش را نشان داد و اعلام کرد این انتخابات عقیده ماست که به صورت جدی آینده فیفا را تهدید می کند.

* همزمان با خوش آمد گویی فیفا به 6 زبان مختلف، علی بن حسین شاهزاده اردنی اولین نفری بود که وارد مقر فیفا شد و پس از آن شیخ سلمان رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا وارد شد.

*صلاح الدین رمضان رئیس فدراسیون فوتبال سوریه ضمن حمایت از شیخ سلمان گفت:وی شانس بالایی برای پیروزی در این انتخابات دارد.

* باتیل رئیس فدراسیون فوتبال هند نیز در مورد انتخابات امروز گفت:تاکید می کنم که او رئیس فیفا است و این برای آسیایی ها خوب است.

*رئیس فدراسیون فوتبال پاکستان سردار نوید خان نیز معتقد است با تتوجه به شرایط موجود شانس سلمان و ایفانتینو از دیگران بیشتر است اما به اعتقاد من اکثر آراء متعلق به شیخ سلمان بحرینی خواهد بود.

*فیصل دخیل از کویت نیز در این باره اشاره کرد آنچه که مهم است انصاف و صداقت است اما شیخ سلمان از سوی آسیایی ها حمایت می شود و به طور حتم در انتخابات پیروز می شود.

*در ساعات قبل از انتخابات علی رغم اینکه به نظر می رسید در منطقه کونکا کاف و آمریکای مرکزی اینفانتینو نفوذ بیشتری داشته باشد اما خبر می رسد برخی فشار ها از برزیل باعث شده آراء این منطقه به نفع شیخ سلمان تغییر کند.

* اعضاء اتحادیه فوتبال شرق آسیا اهم از کشورهای کره جنوبی، چین، کره شمالی، چین تایپه، گوام، بوتان، ماکائو، مغولستان، هنگ کنگ موافقت خود را با شیخ سلمان ابراز داشتند.

*سوکیتو پاتل نایب رئیس فوتبال آفریقا نیز حمایت 53 کشور از 54 کشور عضو را به نفع شیخ سلمان اعلام کرد.

*شیخ سلمان در صحبت های قبل از انتخابات گفت:اعضاء فیفا در قاره های مختلف شایسته صداقت و انصاف بیشتری هستند و روح اتخاد و همبستگی باید در فوتبال دنیا ایجاد شود.
* اعتراضات علیه شخ سلمان همرا با وعده ناهار

* نمایندگان فیفا تصمیم گرفتند که به طور کامل به سخنرانی گوش دهند و برای ناهار مقر فیفا را ترک کنند.

* در این زمان برخی به مخالفت با شیخ سلمان پرداختند و علیه او شعار دادند.

*خبرگزاری الرای کویت از برداشتن تعلیق فدراسیون فوتبال کویت و اندئونزی طبق ماده 14 در مجمع آینده فیفا در ماه می در مکزیک خبر داد.

*استفن لاو رئیس فدراسیون فوتبال استرالیا حمایت رسمی خود را از شاهزاده اردنی بن حسین اعلام کرد و گفت:تحت هر شرایطی از وی حمایت خواهیم کرد.

*دبیر کل فیفا مارکوس از برگزاری جام های جهانی روسیه و قطر در موعد وزمانی و مکانی قبلی خبر داد.
* حضور نماینده شیعیان بحرین،در زوریخ/نماینده شکنجه گران نباید رییس فیفا شود

سید احمد الوداعی بر این باور است که شیخ سلمان نماینده دولت سرکوبگر بحرین شخصیت منفوری دارد ونمیتواند جانشین شایسته ای برای سپ بلاتر باشد .

بر اساس این گزارش، نماینده شیعیان بحرینی ادامه داد،امیدوارم کاندیداهای دیگری که به مراتب شخصیت محبوبتری دارند جانشین بلاتر برای ریاست فیفا شوند.

** شیخ سلمان: کاری می کنم تا فوتبال کشورهای کوچک بزرگ شود

شیخ سلمان در تازه ترین سخنرانی خود در زوریخ فیفا گفت : باید به رشد و پیشرفت فوتبال در این کشورها اهمیت داد. البته این یک استراتژی کهنه انتخاباتی در فیفاست.

بلاتر هم بارها صحبت های مشابهی در جلسات این چنینی داشت تا رای این کشورها را که تعدادشان در جلسه بسیار زیاد اشتباه دست آورد.

** اینفانتینو دیگر نامزد فیفا در خلال این انتخابات به سخنرانی نسبتا کوتاه خود پرداخت واز حمایت همه جانبه فیفا از کشور های فقیر آفریقا و آسیا خبر داد.

وی بر حمایت کشورهای اروپایی نیز تاکید کرد و اعلام داشت دیوارها باید شکسته شود و پلی میان کشورهای فقیر و ثرتمند در زمینه فوتبال ایجاد شود.

سکسویل دیگر نامزد انتخاباتی فیفا نیز ضمن ملامت برخی رفتار های ناجوانمردانه در قبال با سپ بلاتر،والکه وپلاتینی گفت:

من در زندان بوده ام در ارتش فعالیت داشته ام و به خوبی می دانم که چطور با تکیه بر رفتار جوانمردانه باید فوتبال را آموخت ما همه در اینجا برای یک چیز جمع شده ایم و آن هم به جا گذاشتن نقات فوق العاده از خود است.

* سکسویل از حضور در انتخابات انصراف داد.

توکیو سکسویل که به عنوان آخرین نفر از 5 نامزد انتخابات ریاست فیفا به روی سن رفته بود تا سخنرانی 15 دقیقه ای خود را انجام دهد در پایان سخنرانی با اعلام این که از انتخابات کنار می کشد همه را غافلگیر کرد.

او در سخنان خود خواستار آن شد که نیروی ضربت فیفا در بخش مبارزه با نژاد پرستی به کمیته دائمی تدیل شود زیرا نژاد پرستی مدت های مدیدی با ما خواهد بود.

او گفت: من بابت آنچه که برای دوستان ما آقای بلاتر و دیگران اتفاق افتاد،متاسفم او عضوی از خانواده ما است، من امیدوارم آنها بتوانند مشکلات خود را حل کنند و ما روزی بتوانیم آنها را به عنوان افراد متفاوتی ببینیم.

نلسون ماندلا به ما آموخت که هرگز در درد و بدبختی دیگران شادی نکنید.

سکسویل در حالی از انتخابات انصراف داد که در ابتدای صحبت های خود اعلام کرد به انصراف فکر نمی کند. او گفت من یک سربازم و در حالی که پوتین هایم در پایم هستند خواهم مرد.(تا آخر خواهم جنگید)

* سخنرانی شاهزاده علی انجام شد. او به نحوه رای گیری اعتراض داشت اما اعتراضش رد شد.

* بنا بر برخی اخبار موثق از مقر انتخابات فیفا 23 رای از 35 رای منطقه آمریکای جنوبی و حوزه دریای کارائیب به شیخ سلمان بحرینی اختصاص یافته است.انتخابات فیفا آغاز شد

روند انتخاب رئیس جدید فیفا با انصراف سکسویل و باقی ماندن 4 نامزد آغاز شد.

در ابتدای رای گیری مارکوس کاتنر،دبیرکل فیفا به رای دهندگان یادآوری کرد از برگه های رای خود عکس نگیرند.

هیئت افغانستانی اولین برگه رای از میان 207 برگه تعرفه را پر کردند.

پیش بینی می شود نتایج دور اول رای گیری تا دو ساعت دیگر مشخص شود.

** داوور شوکر آقای گل جام جهانی 1998 و برنده کفش طلای این رقابت ها رای کروات ها را به صندوق انداختو

** انتخابات فیفا با حواشی جالبی همراه است که از جمله می توان به سلفی اینفانتینو و چرت زدن گرگ دیک رئیس اتحادیه فوتبال انگلیس اشاره کرد.

اخبارلحظه به لحظه انتخابات فیفا + مصاحبه و فیلم

خبرنگار اسکای اسپورت گفت به احتمال زیاد انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد. خبرهای رسیده از داخل سالن رای گیری حاکی از آن است که اینفانتینو از حمایت گسترده منطقه آمریکای جنوبی برخوردار است، کونکاکاف از بن علی حمایت می کند اما منابع خبری هنوز شیخ سلمان را بخت اول پیروزی می دانند.

دور اول رای گیری به پایان رسید و شمارش آرا آغاز شد.

آرا شمارش شده اینفانتینو 88 رای

شیخ سلمان 85 رای

شامپاین 7 رای

بن حسین 27 رای

به این ترتیب رای گیری برای انتخاب رئیس جدید فیفا به دور دوم کشیده شد و فرد پیروز باید 104 رای به دست آورد.

منابع خبری گزارش می دهند پس از آن که اینفانتینو موفق شد در دور اول شیخ سلمان را شکست دهد سالن هالن اشتیدیون غرق در بهت شد.

نامزدها در داخل سالن سرگرم بحث و رایزنی هستند و اگر به نشانه هایی دست یابند که آرا به نفع آنها نخواهد بود ممکن است از ادامه کار انصراف دهند.

رای گیری در دور دوم آغاز شد و مانند دور اول افغانستان اولین رای را به صندوق انداخت.

طبق قانون اگر کاندیدایی نتواند بیش از نیمی از آرا را که 104 رای است به دست بیاورد، نامزدی که کمترین رای را به دست آورده کنار گذاشته خواهد شد و رای گیری به دور سوم کشیده می شود.

خبرگزاری رویترز نوشت با توجه به این که پس از دور اول رای گیری هیچ یک از 4 نامزد انتخاباتی از صحنه انتخابات کنار نکشیدند انتظار می رود در دور دوم نیز نتایی مشابه دور اول رقم بخورد و به این ترتیب انتخابات به دور سوم کشیده شود.

در این بین شامپاین فرانسوی که در دور اول تنها 7 رای به دست آورد محتمل ترین گزینه برای حذف پس از دور دوم است.

** تیم شاهزاده بن حسین در تلاش است تا شیخ سلمان را از صحنه به در کند و این ممکن است به این معنی باشد که اینفانتینو می تواند 16 رایی را که برای پیروزی نیاز دارد کسب کند.

** آخرین باری که انتخابات فیفا به دور دوم کشیده شد سال 1974 و آغاز دوران ریاست هاوالانژ بود.

** شمارش دور دوم آرا آغاز شد.

** اینفانتینو رییس جدید فیفا شد. او قول داده بود در صورت پیروزی در اولین روز شروع کار خود یک مسابقه فوتبال در مقر فیفا برگزار کند.

نتاتیج انتخابات فیفا اعلام شد/ اینفانتینو رییس فیفا شد

با شمارش آرا در دور دوم نتایج زیر به دست آمد :

از مجموع 207 رای

شاهزاده علی بن حسین 4 رای

ژروم شامپاین بدون رای

شیخ سلمان 88 رای

و یانی اینفانتینو 115 رای

 

درباره ما

  • خوش آمدید ؛ یه حسِ خوب یک انجمن است که شما می توانید در آن عضو شده از امکانات آن استفاده کرده و دوستان جدید پیدا کنید. این مجموعه دارای نظارت 24 ساعته بوده تا محیطی سالم را برای کاربران خود فراهم آورد،از کاربران انتظار می رود که با رعایت قوانین ما را برای رسیدن به این هدف یاری کنند.
    از طرف مدیر وب سایت:
    "همواره آرزو دارم که هربازدید کننده ای بعد از ورود به انجمن، با یه حسِ خوب اینجارو ترک کنه!"

منوی کاربر