وهابیت

zahra

مدیر ارشد
2013-09-24
3,072
2,573
0
وهابیت {120 سال بعد از بعثت پیامبر(ص) }

این فرقه در تاریخ فوق از مذهب حنبلی منشعب گردید.
محمدبن عبدالوهاب در قرن دوازدهم متولد و تحصیلات خود را در مذهب حنبلی ادامه داد و یکی از علمای فعال مذهب حنبلی گردید.
منتهی آرائی را به عنوان حکم قرآن و سنت مطرح کرد که بر خلاف نظریات احمدبن حنبل و خلاف آراء علمای اسلام از مذاهب اربعه و تشیع بود.
به طور مثال، او فتوا داد که آباد کردن قبور اولیا و صالحین بدعت است و واجب است که بارگاه آنها تخریب شود، او برخلاف تمام مذاهب اسلامی گفت:
زیارت قبور و شفاعت خواهی و اعتقاد به حیات برزخی اولیاء شرک و بدعت است
، او گفت باید مزار و گنبد سبز پیامبر(ص) منهدم شود.
از این رو تمام علمای اسلام فقواهای او را خارج از قرآن و سنت دانستن.
او به موجب این عقاید انحرافی از مذهب حنبلی منشعب گردید و فرقه[SUP]ء [/SUP]جدیدی به عنوان وهابی پدید آمد.
مرکز آنها عربستان سعودی می باشد.
این گروه به تنهایی در مقابل همه[SUP]ء [/SUP]مذاهب اسلامی راه جدایی را پیش گرفت و به شکل پنج منهای یک درآمد و همه[SUP]ء [/SUP]گروه های اسلامی
، اعم از اهل تسنن و تشیع را مشرک و کافر می شمارد و برای دعوت مسلمانان به مذهب خود از آنان بدین گونه اقرار می گیرد:
من تا کنون مشرک و کافر بوده ام و پدر و مادرم مشرک از دنیا رفتند و عالمانی که به من دین یاد داده اند کافر و مشرک بوده اند و اینک با ورود به وهابیت موحد می گردم و اگر اطاعت نمی کرد او را به قتل می رساندند.
محمدبن عبدالوهاب با محمدبن سعود وقتی به سرزمین سنی نشین طائف حمله کردند که آنها را به فرقه[SUP]ء [/SUP]خود فرا خوانند، مردم طائف به این گونه اقرار کردن تن ندادند، لذا حدود سیصدونه نفر آنها را کشتند.

. مصباح الانام، علوی بن احمدبن حسن حداد، معاصر محمدبن عبدالوهاب، ص5 .

. تاریخ المملکه السعودیه، ص51 .

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: asalak، Melika و pegah

درباره ما

• خوش آمدید ؛ یه حسِ خوب یک انجمن است که شما می توانید در آن عضو شده از امکانات آن استفاده کرده و دوستان جدید پیدا کنید. این مجموعه دارای نظارت 24 ساعته بوده تا محیطی سالم را برای کاربران خود فراهم آورد،از کاربران انتظار می رود که با رعایت قوانین ما را برای رسیدن به این هدف یاری کنند.
    از طرف مدیر وب سایت:
    "همواره آرزو دارم که هربازدید کننده ای بعد از ورود به انجمن، با یه حسِ خوب اینجارو ترک کنه!"

منوی کاربر