معاملات فصلی

mojtaba_br

همراه نمونه
2015-09-21
406
41
0
معاملات فصلی : با توجه به ماده صدو شسصت ونه مکرر قانون مالیات ، کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی موضوع بند الف و ب قانون مالیاتها ملزم به ارایه صورت معاملات فصلی خود به سازمان مالیاتی میباشند. این ماده شامل اشخاص فعال در مناطق آزاد می شود.

fasli.jpg

برای ارایه معاملات فصلی یا گزارش خرید و فروش فصلی در مورد اشخاص حقوقی ارایه شناسه ملی و یا کد اقتصادی الزامی است . برای اشخاص حقیقی نیز کد ملی را باید در اختیار داشته باشید.
دوره ارسال اطلاعات برای خرید و فروش و قراردادها سه ماهه بوده و می بایست ظرف سی روز پس از پایان هر فصل نسبت به ارسال آن اقدام نمایید.

معاملات فصلی در ایران
صورت ، نقشی تمام نما در مبادلات اقتصادی دارد . استفاده از معاملات فصلی زمینه ساز شفافیت اقتصادی و عدالت مالیاتی است . با توجه به اهمیت اجرای ماده ی 169 قانون مالیات های مستقیم و موضوع بندهای الف و ب ماده 95 وظیفه ی تمامی افراد حقیقی و حقوقی است که برای فروش خدمات ، و عرضه ی کالا از صورت حساب فروش کالا استفاده نمایند . همان طور که از نام آن پیداست فهرست معاملات فصلی باید یک ماه پس از پایان هر فصل به اداره ی امور مالیاتی مربوطه تحویل داده شود .

نحوه ی ارسال معاملات فصلی
از آغاز سال 1391 ، نحوه ی ارسال صورت معاملات فصلی به سه روش : برخط (online) ،غیر برخط (off line) و بر روی لوح فشرده( CD) امکان پذیر می باشد .

1- ارسال معاملات فصلی به روش online
در ارسال معاملات فصلی به صورت برخط (آنلاین ) ، افراد با در در دست داشتن شماره ی کاربری و گذرواژه ، اطلاعات مربوط به خرید و فروش خود را در سامانه ی سیستم وارد می کنند و پس از ثبت نام کد رهگیری را دریافت می کنند.

2- ارسال معاملات فصلی به روش غیر آنلاین
در روش غیر برخط ، نرم افزار جهت جمع آوری اطلاعات بر روی پورتال سازمان قرار می گیرد و مودیان می توانند آن را دریافت کنند وسپس بررسی داده ها رو چک کنند که اگر در رابطه با کد ملی ، شناسه ی ملی ، وکد اقتصادی خطا وجود داشته باشد آن را اصلاح کنند و فایل اکسس رو هم باید روی سی دی رایت کنند . لازم به ذکر است آن دسته از افراد که (access)که نام کاربری و گذر واژه به آن ها اختصاص داده نشده ست و تمایل دارند که اطلاعات آن ها به صورت انلاین و غیربرخط وارد سامانه شود ، می توانند وارد سامانه ی سازمان امور مالیاتی شوند و اقدام به ثبت مشخصات کنند .در این گونه موارد نام کاربری و گذر واژه ی متقضی از طریق اداره ی پست به محل کارش ارسال می گردد.از عوامل مهم در سلامت اقتصادهر جامعه ای ،اعتماد مردم به دستگاه نظام اقتصادی و حضور فعال در نظام اقتصادی کشور می باشد .

ارائه ی فهرست معاملات فصلی موجب نظم و انظباط مالی و عدم ارائه ی فهرست معاملات فصلی ،طبق دستورالعمل و قانون صادره مشمول پرداخت جریمه ای معادل یک درصد معاملاتی که فهرست آنها ارائه داده نشده خواهد بود . لازم به ذکر است که استفاده کنندگان از شماره ی اقتصادی دیگران نسبت به مالیات بر درآمد و همچین جریمه ی موضوع این ماده به افرادی که شماره ی اقتصادی آنان مورد استفاده قرار گرفته است ،مسعولیت تضامنی خواهد داشت .

افرادی که شماره ی اقتصادی خود را در خصوص معاملات فصلی اعلام نمی کنند ، براساس دستورالعمل های اجرایی در خصوص فروش به دو وضعیت می توان اقدام نمود : اگر مبلغ هر صورت حساب کمتر از 8،800،000 ریال باشد و در این گونه موارد نیازبه درج شماره ی اقتصادی بر روی صورت حساب نیست .و می توان فروش های مذکور را به صورت تجمیعی در سامانه ی عملیات الکترونیکی مودیان ( بخش معاملات کمتر از 10% حد نصاب معاملات کوچک ) که نیازی به درج شماره ی اقتصادی بر روی صورت حساب معاملات نیست و عدم درج شماره ی اقتصادی معاملات بر روی صورتحساب ها ، مشمول جرایم نخواهد بود . ولی در صورتی که مبلغ صورت حساب معاملات بیشتر از 8،800،000 ریال باشد ، درج شماره ی اقتصادی هر دو طرف معامله ، الزامی میباشد و عدم درج شماره ی اقتصادی برای خریدار و فروشنده ، مشمول جرایم مربوطه می گردد . اگر خریدار از ارایه شماره ی اقتصادی خودداری کند ،ولی فروشنده موضوع مورد معامله و مشخصات خریدار را طی مدت یک ماه از زمان انجام معامله در فهرست امتناع تکمیل و آن را به اداره ی امور مالیاتی اعلام نماید ، فروشنده مشمول جریمه نخواهد شد ولی در غیر این صورت هر دو طرف معامله مسول خواهند بود . سامانه ی الکترونیکی مودیان ( ) می باشد.
 

درباره ما

  • خوش آمدید ؛ یه حسِ خوب یک انجمن است که شما می توانید در آن عضو شده از امکانات آن استفاده کرده و دوستان جدید پیدا کنید. این مجموعه دارای نظارت 24 ساعته بوده تا محیطی سالم را برای کاربران خود فراهم آورد،از کاربران انتظار می رود که با رعایت قوانین ما را برای رسیدن به این هدف یاری کنند.
    از طرف مدیر وب سایت:
    "همواره آرزو دارم که هربازدید کننده ای بعد از ورود به انجمن، با یه حسِ خوب اینجارو ترک کنه!"

منوی کاربر