شیرماهی (با نام خروس ماهی نیز شناخته می‌شود)

Sina

Administrator
پرسنل مدیریت
2013-05-11
4,709
2,901
113
چابکســـر
شیرماهی (که همچنین با نام‌های "بوقلمون ماهی"، "ببر ماهی"، "اژدها ماهی"، "عقرب ماهی" و "پروانه ماهی" شناخته می‌شود) نوعی ماهی تیغ‌دار سمی است که در آب‌های گرم غرب و مرکز اقیانوس آرام یافت می‌شود. شیر ماهی‌ها شکارچیان ماهیان کوچک به حساب می‌آیند ولی سم این ماهی برای موجودات بزرگ تر از خودش نیز مرگبار است.شیرماهی از ماهیان محبوب آکواریومی در سراسر جهان است، هر چند بهتر است در فضایی بزرگ و به دور از ماهیان دیگر نگهداری شود. این ماهی در محیط زندگی طبیعی خود می‌تواند تا 16 سال زندگی کند ولی چنان چه در آکواریوم به خوبی از آن نگهداری شود، مدت بیشتری زنده می‌ماند.تا کنون هشت گونه مختلف از شیرماهی ها در اقیانوس آرام یافت شده است. محل زندگی طبیعی شیر ماهی‌ها در آب‌های ساحلی و اطراف شکاف صخره‌ها و صخره‌های مرجانی است. وجود ماهی‌های کوچک برای شکار و مکان‌هایی برای پنهان شدن، صخره‌ها را به محلی ایده آل برای زندگی شیر ماهی‌ها تبدیل کرده است.تغذیه:

شیر ماهی در شکاف صخره‌ها یا مرجان‌ها پنهان‌شده و در کمین طعمه می‌نشیند. سپس با کمک باله‌های بزرگ خود، طعمه را در گوشه‌ای به دام انداخته و در مرحله بعد آن را یکجا می‌بلعد.
طعمه‌های شیر ماهی شامل انواع مختلفی از ماهی‌های کوچک و سخت‌پوستان ساکن صخره‌های مناطق استوایی می‌شود. تعداد کمی از ماهی‌ها، شیر ماهی را به عنوان طعمه شکار می‌کنند و این به دلیل جثه بزرگ آن‌هاست. همچنین ظاهر این ماهی حیوانات دیگر را به وحشت می‌اندازد و این مسئله نیز تأثیر بسزایی در کم بودن شکارچیان طبیعی شیرماهی دارد. تیغه‌های بیرون زده از بدن این ماهی حاوی سمی است که شیرماهی برای دفاع از خود در برابر خطرات احتمالی بهره می‌برد. شکارچیان اصلی شیرماهی ها ماهیان بزرگ ، مارماهی‌ها و همچنین انسان‌هایی هستند که آن‌ها را در مخازن و آکواریوم ها نگهداری می‌کنند.

سبک زندگی

اگر چه به طور کلی شیرماهی ها به صورت انفرادی زندگی می‌کنند و تنها برای جفت‌گیری گرد هم جمع می‌شوند، با این حال گاه تعدادی از شیر ماهی‌ها در یک قسمت به خصوص یک صخره مرجانی در کنار هم زندگی می‌کنند. جنس نر این ماهی به شدت نسبت به قلمرو خود حساس بوده و از منطقه‌ای که خود و ماده‌اش در آن هستند حفاظت می‌کند.زاد و ولد

شیرماهی ماده می‌تواند در هر بار تخم‌ریزی در حدود 15 تا 20 هزار تخم بگذارد که توسط جنس نر بارور می‌شوند. سپس هر دو ماهی به سرعت پنهان‌شده تا تخم‌ها قبل از دیده و خورده شدن توسط شکارچیان، در اقیانوس پخش شوند. تخم شیر ماهی تنها طی دو روز شکسته شده و شیرماهی کوچک خارج‌شده از آن به سطح آب می رود و تا زمانی که کمی بزرگ تر شوند همان جا می‌ماند. زمانی که طول شیرماهی تقریباً به یک سانتی‌متر می‌رسد، به سمت پایین و داخل اقیانوس شنا کرده و به گروه شیر ماهیان در صخره‌ها می‌پیوندد.پراکندگی در محیط زیست

شیر ماهی‌ها گونه‌هایی بسیار مهاجم هستند و محل زندگی اصل آن‌ها اقیانوس هند و قسمت‌های شرقی اقیانوس آرام است. در گذشته شیرماهی به عنوان یک ماهی آکواریومی به فلوریدا برده شد. ولی پس از آنکه وقوع یک طوفان در فلوریدا موجب شکسته شدن محفظه برخی آکواریوم ها شد، این ماهی‌ها در سواحل کم عمق فلوریدا نیز دیده شدند. هم اکنون نیز حضور این‌گونه تا نزدیکی نیویورک و لانگ آیلند (به انگلیسی long Island به معنی جزیره بلند، نام جزیره و قسمتی از ایالت نیویورک است) گسترش یافته است.
هنگامی که دانشمندان برای مطالعه بر روی شیر ماهی ها در آب‌ها غواصی می‌کنند، گاهی برای بررسی دی‌ان‌ای، آن‌ها را می‌کشند. موضوع تعجب‌آوری که اخیراً با ردیابی دی‌ان‌ای آن‌ها مشخص شده است این است که رد دی‌ان‌ای تمام شیرماهی ها به شش یا هفت شیرماهی اصلی در اقیانوس بر می‌گردد!
شیر ماهی‌ها
سلسله (یا فرمانرو)
جانوران (Animalia)
شاخه
کورداتا (Chordata _ شامل همه جانوران و همچنین برخی از جانوران ابتدایی تر)
رده
پرتوبالگان (Actinopterygii _ رده از ماهیان که باله‌های افراشته و غضروفی دارند)
راسته
عقرب ماهی شکلان (Scorpaeniformes)
تیره
قرب ماهی‌ها (Scorpaenidae)
سرده
عقرب ماهی (Pterois)
نام علمی
Pterois volitans
خاستگاه
اقیانوس آرام
نوع خوراک
گوشت‌خوار
اندازه
30 تا 35 سانتی‌متر
نوع آب
شور
میزان PH مطلوب
8.1 تا 8.4
طول عمر
10 سال
وضعیت بقا گونه
در کمترین نگرانی (به معنی وضعیت بقای خوب و داشتن تعادل)
رنگ
قرمز، سیاه، سفید، نارنجی، قهوه‌ای
نوع پوست
فلس
غذای مورد علاقه
ماهی
گرایش
صخره‌های مرجانی و شکاف صخره‌ها
تعداد تخم در هر بار تخم‌ریزی
8000
شکار اصلی
ماهی، میگو، عقرب ماهی
مشخصه بارز
بدن راه‌راه و تیغ‌های بلند 

درباره ما

  • خوش آمدید ؛ یه حسِ خوب یک انجمن است که شما می توانید در آن عضو شده از امکانات آن استفاده کرده و دوستان جدید پیدا کنید. این مجموعه دارای نظارت 24 ساعته بوده تا محیطی سالم را برای کاربران خود فراهم آورد،از کاربران انتظار می رود که با رعایت قوانین ما را برای رسیدن به این هدف یاری کنند.
    از طرف مدیر وب سایت:
    "همواره آرزو دارم که هربازدید کننده ای بعد از ورود به انجمن، با یه حسِ خوب اینجارو ترک کنه!"

منوی کاربر