باکتری های روده عامل افزایش وزن

Nafas

افتخاری
2014-03-18
687
697
0
تهــــــــــــران

تهران - ایرنا - یک گروه از پژوهشگران در چین در یکی از تازه ترین تحقیقات خود نقش باکتری های موجود در دستگاه گوارش در کاهش وزن را بررسی کرده اند.به گزارش ایرنا از منابع خبری، آخرین آمارهای سازمان بهداشت جهانی که مربوط به سال 2008 است، نشان می دهد که حدود یک میلیارد و 500 میلیون نفر از افراد بالای سن 20 سال در سراسر جهان مشکل اضافه وزن دارند.

از کل این تعداد حدود 200 میلیون مرد و حدود 300 میلیون زن با مشکل چاقی مفرط رو به رو هستند و این ارقام نسبت سال 1980 دو برابر شده است.

اولین مرحله پژوهش جدید محققان چینی که بر روی موش های آزمایشگاهی اجرا شده است نشان داده که میان باکتریهای موجود در شکم و اضافه وزن و یا چاقی مفرط ارتباط مستقیمی وجود دارد ولی انجام این آزمایش ها در مورد انسان هنوز در مرحله اولیه است.

دانشمندان در شانگهای آزمایشهای بالینی خود را در مورد 93 نفر شروع کرده اند، آنها علاوه بر یک رژیم غذایی متعادل، به داوطلبان داروهایی را داده اند که رشد یک نوع باکتری مشخص را در شکم آنها تشویق کرده و در عین حال میزان باکتریهای دیگر را کاهش می دهد.

تمام داوطلبان پس از یک دوره 30 روزه، سپس یک دوره 60 روزه و بالاخره پس از یک دوره 160 روزه مورد آزمایش قرار گرفتند و از آنها دقیقا پرسیده شد که طی 24 ساعت گذشته چه خورده اند و بعد به مدت یک شبانه روز بدون خوردن هیچ غذایی تحت مراقبت قرار گرفتند و در این دوره وزن و هیکل آنها اندازه گیری شد.

نتایج اندازه گیری ها نشان داده که تمام این داوطلبان در دوره 60 روزه حدود پنج کیلو وزن کم کرده و حدود 45 درصد از داوطلبان نیز در دوره 160 روزه آزمایش شش کیلو دیگر وزن از دست داده اند.

نتایج این پژوهش که در مجله بوم شناسی میکروبیولوژی منتشر شده می گوید که در مدت انجام این آزمایش، پروتئین نوع c که معمولا به رگ های قلب آسیب می رساند، در این افراد کاهش یافته است اما در عین حال تاکید می کند که با قطعیت نمی توان گفت تمام تغییراتی که در این افراد روی داده تحت تاثیر تغییر در باکتریهای موجود در شکم آنها صورت گرفته است.

پروفسور لیپینگ ژائو یکی از پژوهشگران ارشد این تحقیقات در دانشگاه شانگهای می گوید وجود میزان بیشتر باکتری هایی که مواد سمی تولید می کنند باعث می شود که بدن برخی از افراد در برابر ترشح انسولین مقاوم تر شده و هیچگاه احساس سیری نکنند، به عنوان مثال به جای یک بشقاب غذا باید پنج و یا حتی 10 بشقاب غذا بخورند تا احساس کنند که سیر شده اند.

او می افزاید:ˈبدن این افراد به آنها نمی گوید که سیر شده اند.ˈ

در عین حال به گفته پروفسور ژائو تغییر دادن باکتریهای موجود در شکم افراد می تواند ژنی را فعال تر کند که مسوول سوزاندن چربی در بدن است، حتی با کاستن از مصرف کالری ممکن است افراد نتوانند وزن خود را کم کنند چون آن گروه از باکتریهایی که ژن مسوول سوزاندن چربی را از کار می اندازد هنوز به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

پروفسور ژائو می افزاید:ˈ وقت آن رسیده که شواهد علمی را که ما به دست آورده ایم در اختیار مردم قرار دهیم، این شواهد ثابت می کنند که باکتریهای موجود در شکم در اضافه وزن و چاقی مفرط نقش بسیار مهمی دارند.ˈ

اما در مورد عوامل اصلی چنین تغییراتی در بدن هنوز تردیدهایی وجود دارد.

باکتری های موجود در بدن ما مجموعه بسیار پیچیده ای هستند و چگونگی تاثیر گذاری آنها بر کارکرد بدن ما هنوز کاملا شناخته شده نیست بنابراین برخی از دانشمندان معتقدند که با سرعت و قاطعیت نمی توان در مورد تغییر رفتار باکتریها به نتیجه رسید.

کارشناسان هشدار می دهند که حتی اگر این پژوهش جدید کاملا درست باشد به این معنا نیست که تمام روشهای دیگر کاهش وزن مثل ورزش و یا رژیم غذایی سالم و مناسب را باید کنار گذاشت.
 
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ATISH

درباره ما

  • خوش آمدید ؛ یه حسِ خوب یک انجمن است که شما می توانید در آن عضو شده از امکانات آن استفاده کرده و دوستان جدید پیدا کنید. این مجموعه دارای نظارت 24 ساعته بوده تا محیطی سالم را برای کاربران خود فراهم آورد،از کاربران انتظار می رود که با رعایت قوانین ما را برای رسیدن به این هدف یاری کنند.
    از طرف مدیر وب سایت:
    "همواره آرزو دارم که هربازدید کننده ای بعد از ورود به انجمن، با یه حسِ خوب اینجارو ترک کنه!"

منوی کاربر