مرگ بزرگ ! | فاصله بین دوره دیرینه زیستی پرمین تا تریاس (بخش اول)

Sina

Administrator
پرسنل مدیریت
2013-05-11
4,709
2,901
113
چابکســـر

خب پست قبلی در مورد دوره دیرینه زیستی پرمین بود،که گفتم حدود نود درصد از گونه ها از بین رفتن.
و همچنین گفتم یه چیزی تو مایه ای قیامت رخ داده بود.

حالا میخوام ریزتر بشم در مورد اتفاقاتی که در اون دوره افتاد.
دوره پرمین یا پرمیان بزرگترین انقراض تاریخ زمین رو تجربه کرده،که بهش مرگ بزرگ هم میگویند
که حدود 251-4 میلیون سال پیش رخ داد کـــــــــــه میشه گفت مرز بین پرمیان و دوره تریاس هست در دیرینه زیستی.
حالا چی شد که این اتفاق افتاد! این انقراض بزرگ رخ داد و چه ارتباطی با قیمات داره اصلا!

همین طور که در پست قبلی گفتم اطلاعات دقیقی در دسترس نیست،اما طبق شواهد کم و بیش معتبر به دست اومده
محققان میگن در سه مرحله این انقراض صورت گرفت!
مرحله اول مربوط به تغییرات زیست محیطی بود. و مراحل بعدی شامل حادثه فاجعه بار بوده!

حادثه فاجعه بار یعنی چی:
یعنی فوران ابر آتشفشان ها که حدود یک میلیون سال طول کشید اثراتش.
حالا دقت کنید میخوام در مورد رابطه اش با قیامت بگم(البته زیاد قرآن خون نیستم،همین چیزایی که هممون تقریبا شنیدیم از دوران مدرسه)
می دونید که وقتی ابر آتشفشان فوارن میکنه،کوه ها به لرزه در میاد و البته زمین(همون چیزی که در قرآن در مورد قیامت نوشته شده،"وقتی که فاجعه آغاز شود کوه ها به لرزه در میاید"

خب حالا اتفاق بعدی چی هست؟
وقتی ابرآتشفشان رخ بده گازهای دی اکسید کربن در هوا پخش میشه،که مثل یه ابر غلیظ عمل میکنه و از ورود نور خورشید جلوگیری میکنه،انگار که هوا تاریک هست،گویی که خورشید خاموش شده ! (باز این رو هم شنیدید که در روز فاجعه خورشید خاموش میشه!)
می بینید ارتباطش چقدر جالبه،همیناست که عاشق دیرینم کرده ^_^
تا اینجاش مربوط به اتفاقات زمین شناسی بود!

حالا بر میگردیم به دیرینه شناسی!

اتفاقاتی که در دوره دیرینه زیستی بین پرمین و تریاس رخ داد،نتیجه اش چیزی نبود جز نابودی 90 درصد از موجودات دریایی و 70 درصد از موجودات زمینی.
دقت کنید دارم در بازه زمانی بین پرمین و تریاس صحبت میکنم،هنوز نه از پرمین خارج شدم و نه وارد دوره تریاس شدم،
*مابین پرمین و تریاس
خب گفتم که دی اکسید کربن همچون ابر غلیظ آسمون رو فراگرفت،و مانع از عبور نور خورشید شد(خاموش شدن خورشید گویی)
خب وقتی نور و گرمای خورشید به زمین نرسه چه اتفاقی میوفته؟!
معلومه هوا رو به سرما میره،که این طور هم شد و زمین به شدت سرد که این نشانگر آغـــــــــــاز عصر یخبندان بود!
که عصر یخبندان + سولفید دی هیدروژن که در هوا پخش شد،باعث خفگی اکثر موجودات شد
خب دیگه خیلی حرف زدم،ادامه باشه برای پست های بعد
از این به بعد به قول معروف زندگی شیرین میشود :d

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Melika و pegah

درباره ما

• خوش آمدید ؛ یه حسِ خوب یک انجمن است که شما می توانید در آن عضو شده از امکانات آن استفاده کرده و دوستان جدید پیدا کنید. این مجموعه دارای نظارت 24 ساعته بوده تا محیطی سالم را برای کاربران خود فراهم آورد،از کاربران انتظار می رود که با رعایت قوانین ما را برای رسیدن به این هدف یاری کنند.
    از طرف مدیر وب سایت:
    "همواره آرزو دارم که هربازدید کننده ای بعد از ورود به انجمن، با یه حسِ خوب اینجارو ترک کنه!"

منوی کاربر