روانشناسی چه کمکی در بهینه سازی طراحی سایت می کند

maryamimani

New member
2015-12-19
27
0
0
تهران
بهره گیری از روانشناسی در بهینه سازی طراحی سایت یکی از اثرگذارترین شیوه ها به منظور به دست آوردن نتیجه سودمند و منطبق با نیازهای ما از طراحی سایت می باشد. با وجود همه دانشی که ما در مقایسه با جهان پیرامونمان داریم با این حال باز در برخی اوقات کم می آوریم و تحت تاثیر قرار می گیریم و این تاثیر از انسانی به انسانی دیگر متفاوت جلوه می کند. وقتی دو نفر به یک چیز نگاه می کنند آنچه مشاهده می شود مسلما با یکدیگر متفاوت است و به تبع آن تاثیری را هم که حس می کنند تجربه متفاوتی را رقم می زند و واکنش مختلفی را از خود بروز می دهد. چرا این کاربران به احناس رقیب من زیادتر رغبت نشان می دهند تا به اجناس فروشگاه من؟

رفتارهای آدمی تحت تاثیر مولفه های گوناگونی است، از حضور شخصی در پیرامونش تا رنگ لباسی که در آن روز به تن کرده. چیزی که سبب بهینه سازی شما می گردد آن است که بدانید چه امری سبب می گردد یک شخص امری را گزینش و یا کلیک کند. با توجه به تحقیقات صورت گرفته دانشگاهی، نظریه هایی که سبب بهینه سازی طراحی سایت در مقایسه با سایر سایت ها می شود حاصل شده است. فراگیری این تئوری ها به ما در عملیاتی کردن آن ها در طراحی سایت هایمان و پیدا کردن اندازه کاربردی بودن آن یاری می رساند.

Web-Design2.jpg
روانشناسی رنگ در طراحی سایت

بر پایه تحقیقی در روزنامه پیر رویود معلوم شده که تنها 90 ثانیه وقت سپری می شود تا مشتری در باره کالایی تصمیم بگیرد و بین 62 تا 90 درصد این تصمیم ها بر اساس رنگ های آن کالا می باشد. طراحان سایت نیز به تبع این تحقیق معتقدند که “آمیزه رنگها، میتواند یک روش یا احساس را تحت تاثیر قرار دهد و این یک نکته لازم به منظور برند سازی و طراحی سایت است. به منظور هر کسب و کاری پراهمیت می باشد که مشتری خواسته اش را در سایت خود نگه دارد.

آبی بهتر است

آبی سبب پدید آمدن احساس آرامش و امنیت در بیننده می شود و در زنان و مردان آبی به مثابه یکی از رنگ های مورد علاقه لحاظ می گردد. اما بهره گیری از همین آبی همه پسند در صنایع غذایی سبب کم شدن اشتها می شود! و مردم با مشاهده رنگ قرمز زیادتر تمایل به خوردن می یابند، بنابراین همه جا امکان بهره گیری از یک رنگ نیست.

زرد خوشحال

زرد سبب انتقال احساس خوشحالی به کاربر می شود، برند های بسیاری از رنگ زرد به منظور القای احساس بامزه گی بهره می گیرند. این رنگ مرکز هیجانات مغز را فعال می نماید، ولی این مورد میتواند دلالت های گوناگونی را به انسان ها انتقال بدهد. برخی احساس سرخوشی و افزایش احساسات را تجربه می کنند و برخی، به عنوان سمبلی در جهت بر انگیخته شدن احساس نگرانی به آن می نگرند.

سبز پاک
سبز در خیلی اثر سلامتی و نشانگر طبیعت و به طبع آن سلامت و پاکی را دارد، ولی بر پایه تئوری روانشناسان رنگ، بهره گیری از این رنگ حس خلاقیت را هم به کاربر به وجود می آورد.

سیاه، قدرت می آورد

بهره گیری از رنگ سیاه در یک آمیزه رنگی دیداری، به نشان دادن ظرافت، قدرت و تجمل کمک زیادی می نماید. مشکی به نظر شفاف و تمیز می رسد و اکثرا مردم آن را متصل به برندی پر قدمت و استوار می دانند.

chalk-colors.jpgترغیب کاربران به اجرای فعالیت های مورد نظر طراح سایت

ترغیب به اجرای کار، همان نیرو دادن و گرفتن از کاربران می باشد، اینکه شما قادر باشید راهی را برای منتقل نمودن کاربر به آنچه شما قصد اجرای آن را دارید پدید آورید دارای اثر روانشناسی زیادی است.

استفاده از مولتی مدیا

در خیلی از تحقیقات معلوم شده که بهره گیری از انواع مدیا ها یا واسط های محتوایی رسانه ای در یک طراحی سایت اثر بسیاری دارد. در این پژوهش ها نشان داده شده که با بهره گیری از رسانه های پرمحتوا، اعم از فیلم، عکس و صوت می توان تعامل کاربر را دی بالا برد.

خستگی در تصمیم گیری

پژوهش های روانشناسی در طراحی سایت نشانگر آن هستند که اگر تعداد انتخاب های روبروی یک مشتری یا کاربر زیاد باشد، احتمال اینکه مشتری قادر نباشد هیچ یک را انتخاب کند افزایش می رود. اگر طراحی سایت شما شلوغ باشد، میزان پرش ها در طراحی سایت شما بیشتر می شود اما بازده تصمیم گیری پایین خواهد آمد. مناسب تر می باشد که از شلوغی طراحی سایت اجتناب کنید، انتخاب ها، دکمه های انتقالی را تا جایی که می توانید کم و کاربردی تر نمایید.

قالب نوشتن مطلب ها

تحقیقات کاربردی انجام شده بر روی رفتار کاربران سایت ها نشان می دهد که اشخاص می پسندند مطلب هایی با عرض های کم را مطالعه نمایدند تا مطلب هایی با عرض تمامی صفحه نمایش. مناسب تر می باشد در طراحی سایت خود در حالتی که قصد دارید مطلبی را بنویسید، عرض صفحه را به ستون های منطقی تر تقلیل بدهید و بعد به نوشتن در آن ستون ها اقدام کنید تا جواب خوبی از جانب کاربران دریافت نمایید. همینطور همواره در کنار نوشته های خود، از عکس بهره بگیرید. خیلی از محقق ها اثبات نموده اند که یک عکس خوب میتواند بدیلی برای متنی طولانی باشد. همانگونه که در گزینش مطلب و نحوه نوشتن آن بایست دقت کنید در گزینش عکس های مرتبط نیز بایست دقت نمایید.

نگاه کاربران به مطالب طراحی سایت شما

در حالتی که قصد دارید به بخشی از عکس یا صفحه شما نگاه ویژه ای شود، تلاش نمایید از نشانه ها و شیوه های نشانگر به آن موضوع در صفحه بهره بگیرید. سهل ترین شیوه به کارگیری از یک جهت نما به جانب موضوع می باشد. آدمی موجودی اجتماعی است و نگاه و دیدن دیگران برای مهم کردن است. بنابراین تلاش نمایید از این شیوه برای اشاره اصولی به مطالب خودتان بهره بگیرید.

ارتباط با رخدادها

بهره گیری از اتفاقات و رخدادهای روزانه در چیدن و نحوه عرضه احناس و کالاها میتواند نتیجه مثبتی برای طراحی سایت شما داشته باشد. به طور نمونه در زمان بهاره، متناسب با رنگ طبیعت چیدن اجناس تان و یا حتی رنگ بندی سایت تان را مطابق با آن در نظر بگیرید تا القاگر حس مناسب به کاربران باشد.