تامین روشنایی مناسب با لوستر های تزئینی

barbod

New member
هیچ چیز زیباتر و با صرفه تر از نور طبیعی نیست. یک نورگیر سقفی با پنجر ای که به طور صحیح جاسازی شده باشد در طول روز معادل چندین لامپ عمل می نماید. سعی کنید صندلی و میز کار خود را برای استفاده نور طبیعی تغییر دهید.
2056472939-parsnaz-ir.jpg

با تغییر وضعیت پرده ها و پنجره ها در طول روز می توانید میزان نور داخل را به دلخواه خود تغییر دهید تا از تابش آفتاب در فضای منزل لذت ببرید.
چون بیش از 90% برق صرفی در لامپ رشته ای به گرما تبدیل می شود، استفاده از این لامپ ها در تابستان باعث افزایش دمای محیط شده و نیاز بیشتری به استفاده از سیستم های خنک کننده را سبب می شود. از این رو استفاده از لامپ کم مصرف و فلورسنت (مهتابی) بجای لامپ های رشته ای بویژه در ماه های گرم سال توصیه می شود.
پس از روشن شدن لامپ کم مصرف در حدود 5 دقیقه طول خواهد کشید تا حداکثر شار نوری حاصل شود.
yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

درجه حرارت مناسب محیط برای داشتن حداکثر شار نوری 25 درجه سانتیگراد می باشد.به منظور داشتن حداکثر شار نوری توصیه ی شود لامپ کم مصرف به صورت آویز نصب گردند.با توجه به ظرافت و شکنندی لامپ کم مصرف باید از اعمال نیروی بیش از اندازه به سرپیچ آنها خودداری کرد.توصیه ی شود لامپ کم مصرف در محیط های بسته مورد استفاده قرار نگیرند (داخل چراغ های پوشش دار وغیره).لامپ های رشته ایی با گذشت حدود یک هزار ساعت افت شدید نوری خواهد داشت. لذا نباید منتظر باشیم تا با سوختن لامپ آن را تعویض نماییم بله به طور معمول باید پس از گذشت هر شش ماه استفاده به دلیل کاهش شدید نور، لامپ ها تعویض شوند.
به طور کلی تمییز کردن مرتب لامپ ها از هر نوع که باشد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است به طوری که با پاک کردن گرد و غبار از روی لامپ ها بر نور آن افزوده می شود.
چراغ های مکان های بیرون از ساختمان همچون ورودی ساختمان و پارکینگها را در زمانی که مورد نیاز نیستند خاموش کنید تا از اتلاف انرژی و استهلاک لامپ ها جلوگیری شود.
در هنگام مطالعه و انجام کارهای ظریف از نور موضعی استفاده نمایید.در صورتی که از های چند شاخه استفاده می کنید از لامپ های کم مصرف 10 وات (مخصوص لوستر) و یک دیمر (دستگاه تنظیم نور) استفاده کنید و یا برای شاخه کلیدهای جداگانه نصب نمایید. در سال های اخیر متاسفانه دیده شده که در منازل و یا حتی برخی از ادارات از کلید واحدی برای روشن کردن تعداد زیادی لامپ استفاده می شود که این امر نه فقط باعث روشن کردن لامپ های اضافی می شود، بلکه مصرف برق و فشار بر شبکه را نیز افزایش می دهد.
سیم کشی منزل خود را هر چند سال یک بار به وسیله یک متخصص کنترل کنید. نقص سیم کشی الکتریکی می تواند سبب بالا رفتن مصرف و کم شدن عمر لامپ و سایر وسایل برقی شود.
اغلب دیده ایم که برخی از خانواده ها در خانه یا آپارتمان خود از لوسترهای بزرگ با شاخه های متعدد و حتی در هر لوستر از لامپ های پرقدرت استفاده می کنند، روشن کردن چنین لوسترهایی نه فقط سبب بالا رفتن بی رویه مصرف برق می شود، بلکه فشار زیادی نیز بر سیم کشی داخل منزل وارد می کند. مثالی می آوریم تا این موضوع روشن تر شود. خانواده ایی را در نظر بگیرید که در سالن نشیمن و سالن پذیرایی خود از دو لوستر 10 شاخه که بر هر شاخه آن یک لامپ 60 وات تعبیه شده استفاده می کند و بعلاوه 4 یا 5 لامپ 100 وات دیگر نیز در خانه روشن کرده است. در چنین حالتی فقط برای یک ساعت روشنای محل سکونت خود نزدیک به 2 کیلو وات ساعت برق یعنی تقریباً معادل مصرف یک یخچال – فریزر در طول یک شبانه روز نیاز داریم. با این حال چنین مصرفی در مقایسه با مصرف یک بخاری برقی ممکن است چندان به نظر نیاید. بهتر آن است که در صورت استفاده از لوسترهایی با شاخه های متعدد، از لامپ های کم مصرف ویژه لوستر استفاده کنیم و از این نوع لوسترها تنها در اتاق پذیرایی استفاده نماییم. در عین حال فقط با نصب لامپ های کم مصرف اکتفا نکنیم، بلکه با نصب کلیدهای متعدد یا دیمر امکان روشنایی جزئی را نیز فراهم آوریم.
انتخاب لامپ و میزان نور آن بستگی به نوع فعالیتی دارد که انجام می دهیم باید دانست که برای انجام کار به ویژه کارهای ظریف، نور بیشتری نیاز است تا سایه روشن ها بهتر دیده شوند و سرعت دید افزایش یابد . از این گذشته سن افراد نیز د انتخاب نوری که استفاده می کنند موثر است. افراد مسن نیاز به نور بیشتر دارند. لازم به ذکر است که در اغلب این موارد بهتر است به جای افزایش روشنایی سقف، از نورهای موضعی (چراغ مطالعه، آباژر، و... ) استفاده کرد.
بنابر محاسبات انجام شده، بهترین نور برای هر متر مربع و در یک فضای عادی با رنگ آمیزی معمولی، حدود 10 وات است. بنابراین یک سالن 20 متری را می توان با دو لامپ 100 وات یا 3 لامپ 60 وات رشته ای و یا دو لامپ 18 وات کم مصرف روشن کرد.
 
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: jonzac-ahmadi

درباره ما

  • خوش آمدید ؛ یه حسِ خوب یک انجمن است که شما می توانید در آن عضو شده از امکانات آن استفاده کرده و دوستان جدید پیدا کنید. این مجموعه دارای نظارت 24 ساعته بوده تا محیطی سالم را برای کاربران خود فراهم آورد،از کاربران انتظار می رود که با رعایت قوانین ما را برای رسیدن به این هدف یاری کنند.
    از طرف مدیر وب سایت:
    "همواره آرزو دارم که هربازدید کننده ای بعد از ورود به انجمن، با یه حسِ خوب اینجارو ترک کنه!"

منوی کاربر