اهمیت و ثواب ذكر لا اله الا الله

zahra

مدیر ارشد
2013-09-24
3,072
2,573
0

اهمیت و ثواب ذكر و یاد خدا

امام صادق (ع ) فرمود: چيزى نيست مگر آنكه براى آن حدى است كه بدان پايان پذيرد جز ذكر خدا كه پايانى ندارد، خداى عزوجل فريضه هايى واجب كرده است

و هر كه آنها را انجام دهد، همان حد و پايان آنها است ، و ماه رمضان است و هر كه آن را روزه دارد همان حد و پايان آن است ، و حج را واجب كرده است

و هر كه حج كرد به پايان آن رسيده جز همان ذكر خدا، به راستى كه خداى عزوجل به اندك از آن راضى نشده و براى آن پايانى مقرر نكرده است ،

سپس اين آيه را خواند (42 سوره احزاب ): اى كسانى كه ای کسانی که ایمان آوردید! بسیار یاد خدا کنید و تسبيح گوييدش در بامداد و پسين .

اهمیت و ثواب ذكر لا اله الا الله

گفتن لا اله الا الله بهترین عبادت است

رسول خدا (ص ) فرمود: بهترين عبادت ، گفتن لا اله الا الله است.
اصول كافى ، جلد 6، ص 123

پاک کننده گناهان است

اميرالمؤ منين (ع ) فرمودند: هيچ بنده مسلمانى نيست كه بگويد لا اله الا الله مگر اين كه بالا مى رود و هر سقفى را مى شكافد و به هيچ كدام از گناهان او برنمى خورد،

مگر اين كه آن را پاك مى كند تا اين كه به خوبيهايى همانند خود برسد و بايستد . ثواب الاعمال ، ص 11

سنگینی ذکر

امام محمد باقر (ع ) مى فرمايد كه رسول خدا (ص ) فرمودند: هر چيزى هم وزنى دارد مگر خداوند و لا اله الا الله كه هم وزنى ندارد و قطره اشكى از ترس خدا كه

با هيچ وزنى قابل اندازه گيرى نيست و اگر اين اشك بر صورت او جارى شود، هيچ گاه ندارى و خوارى را نخواهد ديد. ثواب الاعمال ، ص 11

پيامبر صلى الله عليه و آله فرمودند: خداى عزوجل به موسى بن عمران فرمودند: اى موسى ! به راستى كه آسمانها و ساكنان آنها كه نزد من هستند

و زمينهاى هفتگانه را در يك كفه گذاشته و لا اله الا الله را در كفه ديگرى بگذارند، لا اله الا الله سنگين تر از آنها خواهد بود.

پيامبر صلى الله عليه و آله فرمودند؛ دو چيز عامل دو چيز است : كسى كه بميرد در حالى كه گواهى مى دهد كه خدايى جز خداى يگانه نيست ، وارد بهشت مى شود

و كسى كه بميرد در حالى كه شريكى براى خداوند مى داند، وارد جهنم مى شود.

ثواب زیاد

امام باقر (ع ) فرمودند: ثواب هيچ چيز بيشتر از گواهى به لا اله الا الله نيست ، زيرا خدا همتايى نداشته و در امر خود هيچ كسى با او شريك نيست . ثواب الاعمال ، ص 11

رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمودند: مومنى نيست كه بگويد لا اله الا الله مگر اين كه گناهان كارنامه اش پاك شده و اين عمل در كنار خوبيهاى همانند خود قرار مى گيرد.

عظمت ذکر

رسول خدا (ص ) فرمودند: نه من و نه گويندگان قبل از من ، همانند لا اله الا الله نگفته ايم
ثواب الاعمال ، ص 11

محبوب بودن نزد خدا

امام صادق (ع ) فرمودند: زياد بگوييد لا اله الا الله و الله اكبر، زيرا خدا هيچ چيزى را بيش از گفتن الله اكبر و لا اله الا الله دوست ندارد. ثواب الاعمال ، ص 13

ثواب صد بار ذکر لا اله الا الله

امام صادق (ع ) فرمود: عمل كسى كه صد بار لا اله الا الله بگويد، برتر از اعمال ساير مردم در آن روز است ، مگر عمل كسى كه بيش از اين گفته باشد. ثواب الاعمال ، ص 13

امام صادق عليه السلام فرمودند: كسى كه وقت رفتن به رختخواب صدبار لا اله الا الله بگويد، خداوند خانه اى در بهشت براى او مى سازد

و كسى كه هنگام رفتن به رختخواب صدبار از خداوند آمرزش بخواهد، گناهان او مى ريزد، همانگونه كه برگ درخت مى ريزد.

ذکر با اخلاص

امام صادق (ع ) فرمودند: كسى كه با اخلاص لا اله الا الله بگويد، وارد بهشت مى شود. و گفتن با اخلاص اين است كه لا اله الا الله

او را از آن چه خداى عزوجل حرام كرده ، باز دارد. ثواب الاعمال ، ص 15

امام باقر عليه السلام فرمود كه رسول خدا فرمودند: جبرييل ميان صفا و مروه نزد من آمده گفت : هر كس از امت تو با اخلاص لا اله الا الله بگويد، وارد بهشت مى شود.

بهترین ذکر

پيامبر اكرم (ص ) فرمودند: در ميان سخنان هيچ سخنى نزد خداى عزوجل دوست داشتنى تر از گفتن لا اله الا الله نيست . ثواب الاعمال
ص 17

کلید آسمان

رسول خدا (ص ) فرمود: هر چيزى كليدى دارد و كليد آسمان ها گفتن لا اله الا الله است . آثار الصادقين ، ج 1، ص 289

ذکر گفتن بدون تعجب

امام صادق (ع ) فرمودند: كسى كه بدون تعجب لا اله الا الله بگويد، خداوند پرنده اى از آن مى آفريند كه تا روز قيامت روى سر گوينده اش بال زده و برايش ذكر مى گويد . ثواب الاعمال ، ص 421

ثواب گفتن لا اله الا الله با صداى بلند

امام صادق عليه السلام فرمودند: رسول خدا فرمودند: هيچ مسلمانى بلند نمى گويد لا اله الا الله مگر اين كه بى درنگ گناهانش زير پاهايش ‍ مى ريزند؛ همانگونه كه برگهاى درخت زير آن مى ريزد.

ثواب گفتن لا اله الا الله با شرايط آن

وقتى كه امام رضا عليه السلام به نيشابور رسيد، به هنگام حركت به طرف مامون ، محدثان اطراف او را گرفته و گفتند: فرزند رسول خدا! از پيش ما مى روى و حديثى نمى فرمايى كه از آن استفاده كنيم !

حضرت كه در كجاوه نشسته بودند، سر خود را از كجاوه بيرون آورده و فرمودند: از پدرم موسى بن جعفر عليه السلام شنيدم كه فرمودند

از پدرم جعفر بن محمد صلى الله عليه و آله شنيدم كه فرمودند از پدرم محمد بن على عليه السلام شنيدم كه

فرمودند از پدرم على بن الحسين عليه السلام شنيدم كه فرمودند از پدرم حسين بن على عليه السلام شنيدم كه فرمودند از پدرم اميرالمؤ منين على بن ابيطالب عليه السلام شنيدم كه فرمودند

از رسول خدا صلى الله عليه و آله شنيدم كه فرمودند: شنيدم كه جبرييل گفت : از خداى عزوجل شنيدم كه فرمودند: لا اله الا الله پناهگاه من است ؛ كسى كه وارد پناهگاه من شود، از عذاب من ايمن است .

آخرین ویرایش:

درباره ما

• خوش آمدید ؛ یه حسِ خوب یک انجمن است که شما می توانید در آن عضو شده از امکانات آن استفاده کرده و دوستان جدید پیدا کنید. این مجموعه دارای نظارت 24 ساعته بوده تا محیطی سالم را برای کاربران خود فراهم آورد،از کاربران انتظار می رود که با رعایت قوانین ما را برای رسیدن به این هدف یاری کنند.
    از طرف مدیر وب سایت:
    "همواره آرزو دارم که هربازدید کننده ای بعد از ورود به انجمن، با یه حسِ خوب اینجارو ترک کنه!"

منوی کاربر